Izrada ponude

Izrada ponude

Nakon ovog članka znat ćete što je ponuda, čemu služi te kako je kreirati i poslati kupcu.

Što je ponuda?

Poslovni dokument ponuda je službeni prijedlog koji prodavatelj ili pružatelj usluge šalje kupcu/klijentu s detaljima o robi ili usluzi koju nudi, uvjetima prodaje i cijenama. To je često prvi korak prema sklapanju ugovora ili realizaciji prodaje.

Pojednostavljeno, kada vas kupac zatraži cijenu vaše usluge ili proizvoda prvo mu pošaljete ponudu. Ako ju kupac prihvati i izvrši plaćanje po ponudi izdajate mu račun kao potvrdu plaćanja.

Što sve sadrži ponuda?

Dobra poslovna ponuda obično uključuje:


1. Naziv i podatke obje strane (ponuditelj i primatelj)
2. Datum izrade ponude i rok do kada vrijedi
3. Opis proizvoda ili usluga
4. Količine i jedinične cijene
5. Ukupnu cijenu
6. Rok isporuke ili izvršenja
7. Način i rok plaćanja
8. Napomenu: Ovo nije fiskalizirani račun

Je li ponuda obvezujuća?

Ne, ponuda sama po sebi nije obvezujući dokument. Ne knjiži se, ne ulazi u službene evidencije, i možete ih izdati neograničen broj – sve dok kupac ne potvrdi prihvaćanje.

Ponuda je upravo to – prijedlog ili prezentacija vaših proizvoda ili usluga pod određenim uvjetima (cijena, rok, količina...). Na klijentu je hoće li tu ponudu prihvatiti ili ne. Tek kada ju prihvati (pisano, usmeno ili plaćanjem), može nastati pravna obveza ili daljnji korak – kao što je izrada predračuna ili računa.

Što ako kupac ne plati ponudu?

Ništa – jer ponuda se ne plaća.
Ponuda nije račun i ne predstavlja obvezu za plaćanje, osim ako nije izričito dogovoreno drugačije.
Ponuda se smije obrisati u bilo kojem trenutku.

Treba li se ponuda fiskalizirati?

Ponuda se ne fiskalizira, osim u slučaju kada je jasno da će po toj ponudi odmah uslijediti plaćanje – primjerice, ako se koristi kao račun u praksi.
Zakon je u tom dijelu doista relativno neprecizan, no Porezna uprava je više puta pojasnila da se fiskalizacija odnosi isključivo na dokumente koji se koriste za naplatu, ne na ponude u klasičnom smislu.
Ova odredba uvedena je dijelom i zbog prakse u ugostiteljstvu, gdje su neki pokušavali izdavati "ponude" umjesto računa, kako bi izbjegli fiskalizaciju.
Kratko i jasno

Ako se ponuda koristi isključivo u informativne svrhe – ne treba ju fiskalizirati. Ako ju koristite kao zamjenu za račun i po njoj primite uplatu – tada ima obilježja računa i treba ju fiskalizirati.

Treba li ponuda imato svoju numeraciju?

Ne mora zakonski, ali preporučuje se radi urednosti, praćenja i profesionalnosti u poslovanju.
Za razliku od računa, ponude ne moraju imati neprekinutu numeraciju niti se fiskalizirati, ali ako koristiš poslovni softver – većina automatski dodjeljuje broj ponudi radi urednosti.

Primjer ponude?

Ovdje možete vidjeti kako ponuda može izgledati i koji su njeni elementi

Primjer ponude

Kako kreirati ponudu?

Ponudu možete kreirati u Word dokumentu, Excelu, vašem softveru za izradu računa i ponuda ili kroz naš online predložak ponude
Ako trebate Excel predložak za ponudu možete ga preuzeti ovdje.

Smatrate ovaj sadržaj korisnim?
22 od 40 čitatelja ga smatra korisnim

Ostavi napojnicu!

Je li vam ova stranica pomogla, uštedjela vrijeme ili pojednostavila nešto što je prije bilo frustrirajuće? Ako želite podržati moj rad i trud, možete to učiniti simboličnom napojnicom. Hvala vam! 😊

Do sada nas je podržalo 13 posjetitelja – hvala! 🙏


NAPOMENA: Sadržaj na ovoj stranici je informativnog karaktera napisan u najboljoj namjeri. Sve navedeno možete dodatno provjeriti u poreznoj upravi, FINI ili u nadležnom uredu za gospodarstvo.